IKQ75N120CH3XKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1 665
Unit Price: R150,19000
Datasheet
IGBT 1200 V 150 A 938 W Through Hole PG-TO247-3-46
TO-247-3
IKQ75N120CH3XKSA1
DigiKey Part Number
IKQ75N120CH3XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKQ75N120CH3XKSA1
Description
IGBT 1200V 150A TO247-3-46
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IKQ75N120CH3XKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
370 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
34ns/282ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 75A, 6Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-46
Power - Max
938 W