RH4B-ULCDC24V
DigiKey Part Number
1885-1245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH4B-ULCDC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
120VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1200VA, 280W
Coil Resistance
388 Ohms
Coil Current
62 mA