RH4B-ULCAC120V
DigiKey Part Number
1885-1241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH4B-ULCAC120V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
120VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1200VA, 280W
Coil Resistance
7.36 kOhms
Coil Current
16.5 mA