RH1B-ULAC120V
DigiKey Part Number
1885-1519-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH1B-ULAC120V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
16.5 Ohms
Coil Current
7.5 mA