FX20-80S-0.5SH
FX20-80S-0.5SH
FX20-80S-0.5SH
DigiKey Part Number
H122396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-80S-0.5SH
Description
CONN RCPT 80POS R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-80S-0.5SH Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tray
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Height Above Board
0.281" (7.15mm)