FH28-40S-0.5SH(07)
DigiKey Part Number
26-FH28-40S-0.5SH(07)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH28-40S-0.5SH(07)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH28-40S-0.5SH(07)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28-40S-0.5SH(07)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28-40S-0.5SH(07) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
40
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)