FH12S-45S-0.5SH(55)
DigiKey Part Number
HFA145TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFA145CT-ND - Cut Tape (CT)
HFA145DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12S-45S-0.5SH(55)
Description
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Detailed Description
45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH12S-45S-0.5SH(55) Models
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
45
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.094" (2.40mm)