DF40HC-3.5--80DS-0.4V-51
DF40HC-3.5--80DS-0.4V-51
DF40HC(3.5)-80DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11997TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11997CT-ND - Cut Tape (CT)
H11997DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40HC(3.5)-80DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40HC(3.5)-80DS-0.4V(51) Models
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
3.5mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)