DF11CZ-14DS-2V(22) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF11CZ-14DS-2V(22) |
Description | CONN RCPT 14POS 0.079 TIN SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 14 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Tin |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF11CZ-14DS-2V(22) Models |
Category | Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm) |
Mfr | Insulation Color Beige |
Series | Insulation Height 0.234" (5.95mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Female Socket | Mated Stacking Heights 7.55mm, 8.2mm |
Style Board to Board or Cable | Features Pick and Place, Solder Retention |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 2A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 250V |
Pitch - Mating | Applications General Purpose |
Number of Rows 2 | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm) | Contact Shape Square |