Image for BK13C06-6DS/2-0.35V(895) is not available
BK13C06-6DS/2-0.35V(895)
DigiKey Part Number
26-BK13C06-6DS/2-0.35V(895)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK13C06-6DS/2-0.35V(895)
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 (6 + 2 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
8 (6 + 2 Power)
Height Above Board
0.022" (0.57mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)