Image for BK13C06-6DP/2-0.35V(800) is not available
BK13C06-6DP/2-0.35V(800)
DigiKey Part Number
26-BK13C06-6DP/2-0.35V(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK13C06-6DP/2-0.35V(800)
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 (6 + 2 Power) Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BK13C06-6DP/2-0.35V(800) Models
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.6mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.019" (0.48mm)