HDP12-MD-BUSB-4
DigiKey Part Number
1987-1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDP12-MD-BUSB-4
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
Current - Output (Max)
2.4A
Manufacturer
HDP Power
Power (Watts)
12 W
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.37" L x 1.64" W x 0.73" H (60.3mm x 41.8mm x 18.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, C-Tick, cULus, SAA
Voltage - Output
5V