M83-LFC1F1N96-0000-000
DigiKey Part Number
952-1052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83-LFC1F1N96-0000-000
Description
CONN RCPT 96POS CRIMP 24-28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 24-28 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M83-LFC1F1N96-0000-000 Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Tray
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
24-28 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Jackscrews
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
96
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)