M80-4205042
DigiKey Part Number
M80-4205042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4205042
Description
CONN RCPT 50POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M80-4205042 Models
Insulation Height
0.205" (5.20mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Mated Stacking Heights
7.3mm, 7.55mm
Voltage Rating
120V
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)