G125-MS10605M1P
G125-MS10605M1P
Harwin’s Company Overview
G125-MS10605M1P
DigiKey Part Number
952-4076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS10605M1P
Description
CONN HEADER SMD 6POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 6 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MS10605M1P Models
Category
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Mfr
Contact Shape
Circular
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Strip
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Pitch - Mating
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Green
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Style
Voltage Rating
450V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.3mm, 7.44mm