BZX84C12
DigiKey Part Number
4786-BZX84C12TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZX84C12CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZX84C12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C12
Description
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 350 mW ±5.42% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5.42%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW