GT100N20TT
DigiKey Part Number
3141-GT100N20TTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-GT100N20TTCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-GT100N20TTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT100N20TT
Description
MOSFET N-CH 200V 130A 280W TOLT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 130A (Tc) 280W (Tc) Surface Mount TOLT
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 40A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
76 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4900 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
280W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLT
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V