SWT0210-045026GSA
DigiKey Part Number
2073-SWT0210-045026GSATR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-SWT0210-045026GSACT-ND - Cut Tape (CT)
2073-SWT0210-045026GSADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWT0210-045026GSA
Description
TACTILE SWITCH, SPST-NO, 4.5 X 4
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWT0210-045026GSA Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
4.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
4.50mm x 4.50mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
260gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyphthalamide (PPA)
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.18mm