FFC2B17-45-T
DigiKey Part Number
2073-FFC2B17-45-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B17-45-TCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B17-45-T
Description
CONN FFC FPC TOP 45POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B17-45-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
45
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
80.0µin (2.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Natural
Height Above Board
0.098" (2.50mm)