FFC2A32-24-T
DigiKey Part Number
2073-FFC2A32-24-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2A32-24-TCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2A32-24-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2A32-24-T
Description
CONN FFC VERT 24POS 0.5MM SMD
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC2A32-24-T Models
Category
Cable End Type
Tapered
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
24
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.167" (4.25mm)