SMBJ12A822
DigiKey Part Number
2156-SMBJ12A822-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
SMBJ12A822
Description
TVS DIODE 12VWM 15.6VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
15.6V Clamp 17.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.6V