2506031027Y0
DigiKey Part Number
1934-1469-2-ND - Tape & Reel (TR)
1934-1469-1-ND - Cut Tape (CT)
1934-1469-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2506031027Y0
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 300mA 550mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2506031027Y0 Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
DC Resistance (DCR) (Max)
550mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)