EAST1608RWA0
DigiKey Part Number
1080-1561-2-ND - Tape & Reel (TR)
1080-1561-1-ND - Cut Tape (CT)
1080-1561-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST1608RWA0
Description
LED RED/WHITE DIFFUSED 4SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red, White LED Indication - Discrete 1.9V Red, 2.925V White 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EAST1608RWA0 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V Red, 2.925V White
Mfr
Current - Test
5mA Red, 5mA White
Wavelength - Peak
639nm
Configuration
Independent
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm