EAST1005RA4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 11 590
Unit Price: R5,40000
Datasheet
Image for EAST1005RA4 is not available
EAST1005RA4
DigiKey Part Number
1080-EAST1005RA4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST1005RA4
Description
LED RED CLEAR 0402 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 639nm LED Indication - Discrete 2V 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
650nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Size
1.00mm x 0.50mm
Height (Max)
0.55mm