50M020040P012
DigiKey Part Number
145-50M020040P012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M020040P012
Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS M2X0.4
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M2x0.4 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M020040P012 Models
Category
Drive Type
Phillips
Manufacturer
Essentra Components
Thread Size
M2x0.4
Series
Head Diameter
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.472" (12.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.535" (13.60mm)