ECS-MPI4040R4-2R2-R
DigiKey Part Number
XC2326TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2326CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2326DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI4040R4-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 3.9A 35 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 3.9 A 35mOhm 1816 (4540 Metric)
EDA/CAD Models
ECS-MPI4040R4-2R2-R Models
DC Resistance (DCR)
35mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
5.7A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)