ECS-MPI4040R3-2R2-R
DigiKey Part Number
XC2332TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2332CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2332DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI4040R3-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 3.4A 48 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 3.4 A 48mOhm 1816 (4540 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-MPI4040R3-2R2-R Models
DC Resistance (DCR)
48mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
1816 (4540 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
7.9A
Height - Seated (Max)
0.073" (1.85mm)