ECS-MPI4040R2-3R3-R
DigiKey Part Number
XC2330TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2330CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2330DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI4040R2-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 2.6A 76 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 2.6 A 76mOhm 1816 (4540 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-MPI4040R2-3R3-R Models
DC Resistance (DCR)
76mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
1816 (4540 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)