ECS-MPI2520R1-4R7-R
DigiKey Part Number
XC2418TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2418CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2418DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI2520R1-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 1.6A 180 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 1.6 A 180mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
1.9A
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)