ECS-3961-100-AU-TR
DigiKey Part Number
XC1898TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1898CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1898DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-3961-100-AU-TR
Description
XTAL OSC XO 10.0000MHZ HCMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-3961-100-AU-TR Models
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
20mA
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)