ECS-200-18-33-JGN-TR
DigiKey Part Number
XC2309TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2309CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2309DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-200-18-33-JGN-TR
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz ±20ppm Crystal 18pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-200-18-33-JGN-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
20 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)