ECS-160-18-33QZ-ADS-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-160-18-33QZ-ADS-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-160-18-33QZ-ADS-CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-160-18-33QZ-ADS-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-18-33QZ-ADS-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±25ppm Crystal 18pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-160-18-33QZ-ADS-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±25ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Load Capacitance
18pF