ECS-160-10-36Q-AES-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECS-160-10-36Q-AES-TR |
Description | CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 MHz ±25ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECS-160-10-36Q-AES-TR Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms |
Mfr | Operating Mode Fundamental |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 16 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (2.5x2) |
Frequency Stability ±50ppm | Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
Frequency Tolerance ±25ppm | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |
Load Capacitance 10pF |