ECS-100-12-30-AEM-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-100-12-30-AEM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-100-12-30-AEM-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-100-12-30-AEM-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-100-12-30-AEM-TR
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz ±25ppm Crystal 12pF 80 Ohms 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-100-12-30-AEM-TR Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
10 MHz
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)
Frequency Tolerance
±25ppm