PDUMVR20NETLX
DigiKey Part Number
PDUMVR20NETLX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMVR20NETLX
Description
PDU SWITCHED 120V 20A 24 5-15/20
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
Overload Protection
None
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - AC Input
NEMA 5-20P, NEMA L5-20P
Packaging
Bulk
AC Outlets
24
Part Status
Active
Connector - AC Output
NEMA 5-20R
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Voltage - Input
100V, 120V, 127V
Mounting Type
Rack, Vertical
Cord Length
10' (3.05m)
Current - Max
20A