PDUMH20NET2LX
DigiKey Part Number
PDUMH20NET2LX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH20NET2LX
Description
PDU SWITCHED 1.9KW 120V 8 5-15/2
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
NEMA 5-20P, NEMA L5-20P
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
8
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
NEMA 5-20R
Part Status
Active
Voltage - Input
100V, 120V, 127V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Metal
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
20A