TR1/6125TD2-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR1/6125TD2-R |
Description | FUSE BRD MNT 2A 125VAC 60VDC SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 A 125 V 60 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Slow Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Obsolete | Melting I²t 9.45 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency CSA, UL |
Fuse Type | Size / Dimension 0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.048 Ohms |
Voltage Rating - AC 125 V |