SMDJ43CA
DigiKey Part Number
283-SMDJ43CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ43CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ43CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ43CA
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V