SMBJ33AH
DigiKey Part Number
283-SMBJ33AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ33AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ33AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33AH
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V