SMAJ40CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMAJ40CA |
Description | TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A |
Series | Power - Peak Pulse 400W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications Telecom |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V | Package / Case DO-214AC, SMA |
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V | Supplier Device Package |