SDCL1V4018-2R2M-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V4018-2R2M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V4018-2R2M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCL1V4018-2R2M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V4018-2R2M-R
Description
FIXED IND 2.2UH 2.5A 54 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 2.5 A 54mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.073" (1.85mm)