PTSA120648V012
DigiKey Part Number
283-PTSA120648V012TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTSA120648V012CT-ND - Cut Tape (CT)
283-PTSA120648V012DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTSA120648V012
Description
PTC RESET FUSE 120MA 48V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PTC Resettable Fuse 48V 120 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.2 Ohms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
48V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It)
390 mA
Size / Dimension
0.132" L x 0.067" W (3.35mm x 1.70mm)
Current - Max
10 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)