PTSA120648V012 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTSA120648V012 |
Description | PTC RESET FUSE 120MA 48V 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PTC Resettable Fuse 48V 120 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.2 Ohms |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 15 Ohms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Voltage - Max 48V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Hold (Ih) (Max) 120 mA | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave |
Current - Trip (It) 390 mA | Size / Dimension 0.132" L x 0.067" W (3.35mm x 1.70mm) |
Current - Max 10 A | Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) |