PTR060V0030-TR
DigiKey Part Number
283-PTR060V0030-TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTR060V0030-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0030-TR
Description
PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 300 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
3 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
880 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.1 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Current - Trip (It)
600 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A