PA-5R0V224-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 833
Unit Price: R109,29000
Datasheet
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 300mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
How to correctly size a Supercapacitor
PA-5R0V224-R
DigiKey Part Number
283-2786-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA-5R0V224-R
Description
CAP 220MF -20% +80% 5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 1kHz