MPIA4020V2-150-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Unit Price: R4,49458
Datasheet
15 µH Shielded Molded Inductor 1.5 A 384mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Eaton Automotive Electronics Solutions
MPIA4020V2-150-R
DigiKey Part Number
283-MPIA4020V2-150-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA4020V2-150-R
Description
FIXED IND 15UH 1.5A 384 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
384mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A