MPIA2512V3-4R7-R
DigiKey Part Number
283-MPIA2512V3-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA2512V3-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 235 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 1.4 A 235mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
235mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
29MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)