MCL1005-6R2-R
DigiKey Part Number
283-MCL1005-6R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1005-6R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1005-6R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1005-6R2-R
Description
FIXED IND 6.2NH 300MA 300 MOHM
Detailed Description
6.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 300mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.9GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)