KR-5R5C224H-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-KR-5R5C224H-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KR-5R5C224H-R |
Description | CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Termination PC Pins |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case Radial, Can |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance 220 mF | Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm) |
Tolerance -20%, +80% | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Voltage - Rated 5.5 V | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 75Ohm @ 1kHz |