HV1030-2R7106-R
DigiKey Part Number
283-4202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV1030-2R7106-R
Description
CAP 10F -10% +30% 2.7V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 34mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
34mOhm @ 100Hz